Skew-T چیست و چرا باید به آن توجه کنیم؟ – قسمت اول

اگر یک راه، بصری وجود داشت، برای پیدا کردن اطلاعات مهم باید بدانیم Skew-T چیست؟

  • ترمال
  • قدرت بالابری ترمال
  • سرعت باد
  • جهت باد
  • فهم ابری یا آفتابی بودن
  • انواع ابرها در آسمان (به عنوان مثال، استراتوس، کومولوس، سیروس، کومولونیمبوس یا حتی آسمان صاف و بدون ابر)
  • ارتفاعات ابر (به عنوان مثال، “کف ابر”)
  • دمای هوا در تمام ارتفاعات

به نظر می رسد دارید نمودار امواج صوت را میبینید، درست است؟ بله بسیار شبیه آن است اما اینبار این نمودار صوت نیست. این skew-t است و اگر شما خلبان پاراگلایدر هستید (و البته خلبان گلایدر) لازم است به این نمودار توجه کنید. در این متن من قصد داریم به درکی از این نمودار برسیم.

ابتدا یک نگاه کلی به این نمودار داشته باشیم:

 

در نگاه اول، به نظر می رسد فهم این نمودار خیلی دلهره آور باشد، با اینکه این خطوط از همه جا عبور میکنند چور میتوان آن را فهمید؟

اول باید از شر این همه پیچیدگی خلاص شویم …

 

چطور این نمودار را قابل فهم کنیم؟

خوب، به مقیاس سمت راست توجه کنید. این ارتفاع، بر حسب کیلومتر است. به طوری که خلبانان پاراگلایدر٬ واقعا علاقه مند به رفتن به بالاتر از ۵۵۰۰ متر نیستند. بنابراین، ما می توانیم چیزهایی را که بالاتر از آن ارتفاع است را نادیده بگیریم (خوب، این کاملا هم درست نیست، اما این تصویر را بطور ساده حفظ کنید، ما برای فهم راحت تر به کمک آن پیش خواهیم رفت. بعد از شناخت این نمودارSkew-T  و درک آن شما میفهمید چگونه خطوط سفید و سفید آبی بر یکدیگر تاثیر می گذارند).

آشنایی ابتدایی با خطوط نمودار skewt

قسمتهای یک  Skew-T

 خطوط اندازه گیری دما (Measured Temperature Lines)

 

خط سفید که من به طور ناشیانه به دور آن قرمز کشیدم، دمای هوا به عنوان تابعی از ارتفاع، همچنین به عنوان مقدار زیست محیطی (ELR) شناخته می شود.

خط آبی که با رنگ سبز آن را مشخص کرده ایم، دما به عنوان یک تابع از ارتفاع را نشان میدهد.

خط درجه حرارت هوا مهمترین خط Skew-T برای ما است، هرچند نقطه پائین دما نیز می تواند مهم باشد.

ما جزئیات بیشتری در ضمینه فهم این مطالب خواهیم گفت.

آدیاباتهای خشک (Dry Adiabats)

 

خطوطی که بصورت قرمز برجسته شده است ” Dry Adiabats ” نامیده می شود.

این دومین خط مهم در نمودار ما است؛ چرا که آنها به ما می گویند که چگونه دمای یک توده هوا (خوانده میشود: دمایی) بایستی با افزایش ارتفاع آن تغییر کند. آنها میزان خطای آدیاباتیک را نشان می دهد.

در گام نخست، برای اینکه شما بدانید که آب و هوای روز پایدار یا ناپایدار است، شما باید میزان ضایعات زیست محیطی (ELR) را با میزان خطای آدیاباتیک مقایسه کنید. اما قبل از آن ما باید در مورد قسمت های دیگر نمودار به بحث بپردازیم.

ایزوترم ها (Isotherms )

 

 

یک نگاه دیگر به شکل بالا داشته باشید تصویر آدیابات خشک که با زرد برجسته شده است را ببینید؟

این مقدار درجه حرارت در پایین تصویر تقریبا ۱۳ درجه است. به نظر می رسد که نمودار در حدود ۱۳۰۰۰ فوت است به ما می گوید که این توده هوا باید درجه حرارت حدود ۲۸ درجه داشته باشد.

اگر به مطالعات هواشناسی خود بازگردید، به یاد می آورید که آدیاباتای خشک اختلاف  ۵ تا ۵٫۵ درجه برای هر ۱۰۰۰ متر را دارند، به این معنی است که توده ای از هوا که در یک دمای سطح آب دریا باید ۲۳ درجه شروع شود تا زمانی که به ۴۰۰۰  متر برسد، نزدیک به۱ درجه  است (-۵٫۵*۴) = -۲۲درجه

خب این محاسبات چه چیزی به ما نشان میدهد؟ دوباره، پاسخ این است که نمودار مورب شده است، بنابراین شما نمی توانید به سادگی مقیاس بالا را دنبال کنید!

توجه کنید که چگونه بالای خط زرد آدیاباتیک خشک همدیگر را با هم دمایی در پایین صفر قطع میکند.

آدیابتهای مرطوب (Saturation Adiabats)

 

همچنین به آدیابات “اشباع” شناخته می شود، این خطوط نشان دهنده تغییر درجه حرارت یک توده هوای اشباع شده است (شما ممکن است آن را “ابر” نامید)

از آنجایی که ما واقعا نمیخواهیم در ابرها و یا بالاتر از آنها پرواز کنیم، معمولا به این خطوط توجه نداریم. به جز زمانی که به ما می گویند که آسمان پر از ابرهای کومولونیمبوس خواهد بود.

نسبت خطوط اشباع مرکب (Saturation Mixing Ratio Lines)

این خطوط نشان دهنده هوای اشباع شده است. من جزئیات بیشتری راجع به آن نخواهم گفت این قسمتی  است که تنها چیزی از آن برای ما مهم است این است که این خطوط می تواند به ما بگوید که کف ابر در چه ارتفاعی خواهد بود

ایزوبار ها (Isobars)

 

این کاملا واضح است، من تصور می کنم. Isobars ها نقطه ای از فشار برابر را نشان می دهند. واحدهای آنها میلی بار هستند. همانطور که بالا می رود، فشار افت می کند، به همین دلیل این مقدار کاهش پیدا می کند.

باد Wind

این نیز بسیار واضح است. این نماد سرعت باد و جهت آن را در انواع مختلف ارتفاعات نشان می دهد. و اطلاعات خوبی در اختیار قرار میدهد.

 

در قسمت بعد به تفسیر این نمودار خواهیم پرداخت…