آوریل 16, 2018

نمونه سوالات ازمون ادونس و تندم انجمن ورزش های هوایی به همراه پاسخ – بخش چهارم

19- باد چیست؟ Sea and Land Breeze , Anabatic & Katabatic wind

باد جریان هوایی است که از مراکز پرفشار به طرف مراکز کم فشار به حرکت در می‌آید.

نسیم دریاو خشکی :
این بادها حاصل تفاوت روزانه درجه حرارت بین دریاها و خشکی‌ها است. به هنگام روز، میزان فشار هوای دریاها در مقایسه با خشکی‌های همجوار به علت پایین بودن نسبی درجه حرارت بیشتر است از این رو جریان هوایی از طرف دریا به طرف خشکی برقرار می‌شود و شب هنگام خشکی‌ها سرد شده و به علت افزا۲۰یش فشار هوای سطوح آنها جریان بادی از خشکی به سوی دریا می‌وزد.

بادهای کوه و دره :
این بادها در اتمسفر آزاد، در نتیجه تفاوت گرمای حاصله بین دره‌ها و دشت‌ها که منجر به اختلاف فشار بین نواحی یاد شده می‌شود، بوجود می‌آیند.

20- wind Shear, Wind Chill, Wind Gradient را توضیح دهید.

Wind Gradient: سرعت باد در ارتفاع های مختلف متفاوت است و به طور معمول در خشکی هرچی ارتفاع بیشتر شود سرعت باد نیز بیشتر میشود و در دریا برعکس این داستان حاکم بوده و با افزایش ارتفاع سرعت باد کمتر میشود

Wind Chill: دمای نسبی که بر روی بدن حس میکنیم.

wind Shear: همانطور که میدانید جهت باد در لایه های مختلف ، متفاوت بوده چه از نظر سرعت چه از نظر جهت وزش باد  و وقتی که دو لایه باد با هم اختلاف جهت داشته باشند در میان آن دو یک نوع توربلانس ایجاد شده که به آن ویندشیر گفته میشود که میزان شدت و وسعت آن به سرعت باد در لایه های مجاور ان دارد .

که این رابطه به صورت مستقیم میباشد یعنی هچقدر سرعت باد های لایه مجاور بیشتر میزان توربلانس شدید تر و قوی تر و هر چقدر میزان سرعت باد در لایه های مجاور کمتر باشد

21- انواع ابر ها بر اساس شکل و بر اساس ارتفاع را نام ببرید.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

ابر ها بر اساس شکل:

جوششی :  استراتو فرم – لایه ای – گسترده

پوششی: کومولو فرم – گل کلمی – پنبه ای

 

بر اساس ارتفاع:

بالا:سیروس استراتوس – سیروس کومولوس

وسط:التو استراتوس – آلتو سیروس

پایین:کومولوس – استراتوس

22 – وارونگی دماچیست ؟ توضیح دهید . اثر آن بر پرواز پاراگلایدر چگونه است؟

زمانی که وارونگی دما یا همان اینورژن اتفاق میافتد لایه ای از هوای گرم بالای هوای سرد سطح زمین قرار می گیرد و از صعود هوای گرم به لایه های بالاتر جلوگیری می نماید وباعث میشود این لایه در سطح مجاور زمین باقی بماند و در شهر ها که تولید دود و آلودگی نیز وجود دارد این آلودگی بدلیل وجود نداشتن جابجایی هوا در همان سطح تولید شده باقی میماند وهوای شهرها را در شرایط وارونگی دما گاها به حالت هشدار میرساند .

اما این پدیده برای پرواز خلبانان پاراگلایدر چه شرایطی را بوجود می آورد

پاراگلایدر سواران بدلیل نداشتن موتور برای ارتفاع گرفتن وپرواز واقعی مورد نظر اکثر این خلبانها که همان پرواز مسافت است که البته نیاز اصلی چنین پروازی ارتفاع گرفتن هرچه بیشتر می باشد باید از شرایط جابجایی هوا یا از همان ترمال که نتیجه جابجایی هوای سرد وگرم است استفاده کنند ، اما در شرایط اینورژن بدلیل وارونگی دمایی که بوجود می آید وباعث از بین رفتن لپس ریت میشود عملا دیگر هوای گرم سطح زمین قادر نخواهد بود به ارتفاعات بالا صعود کند ودر همان لایه اینورژن باقی میماند و یک پاراگلایدر اگر هم بتواند صعودی داشته باشد نهایتا تا این لایه بیشتر نمیتواند بالا رود .

پس در چنین شرایطی فقط پرواز سرشی معمولی امکان پذیر خواهد بود که البته آنهم بدلیل پایداری بالای هوا بسیار خوشایند است و برای خلبانان مبتدی فرصت خوبی است . البته این زمانی است که یک خلبان مبتدی موارد دیگری از تاثیرات دما بر جو را با این پدیده اشتباه نگیرد.

23 – ابرهای ناشی از ورودیک جبهه سرد و یا گرم را نام ببرید.

حاصل ورود جبهه گرم ایجاد پوشش نسبتاً ضخیم ابر بر روی سطح جبهه و در نزدیکی دنباله آن و بارندگی یکنواخت است.

جبهه هوای گرم به علت سبک تر بودن از ارتفاع بالاتر وارد منطقه شده و ابتدا ابر های سیروس و سپس التو را میبینیم.

حاصل ورود جبهه سرد بوجود آمدن ابرهای کومولوس و کومولونیمبوس ، همراه با بارندگیهای رگباری است.

24- نحوه تشکیل ابر CB را تشریح نمایید.

(کومولو نیمبوس): ابرهایی هستند به شکل پف کرده و اغلب تیره رنگ که باعث بروز بارش و طوفان شده و در قسمتهای میانی و بالای جو تشکیل می شوند. اشکال مختلفی این نوع ابر دارد:

شکل رایج این نوع ابر به شکل سندان آهنگری است یعنی در بالای ابر مسطح و تخت و کشیده می شود :

به شکل قلمبه قلمبه که لبه های تیز آن نیز گرد شده و تا حدی شبیه Cumulus (کومولوس) شده اما پایین آن تیره رنگ و تاریک است:

به شکل کیسه های آویزان شده در زیر ابر و همراه با گردباد (تورنادو) در پایین ابر و چندین شکل دیگر که همگی ظاهری مخوف و بزرگ دارند و رنگهای تیره در پایین دارند و معمولا با به هم پیوستن ابر های کومولوس و بزرگ شدن انها بوجود می آید