نحوه پرواز XC (مسافت)

پرواز مسافت الهام بخش و پر ماجرا است. در ساده ترين شكل، شما از يك نقطه به ديگري پرواز ميكنيد. زيرا دست يابي نحوه پرواز XC (مسافت) و رسیدن به غير ممكن ها بسيار هيجان انگيز است، اما هنگام عدم موفقيت ميتواند بسيار سركوب كننده باشد. ممكن است از خود بپرسيد:

چرا هيچ وقت نميتوانم محل تیکاف را رها كنم؟

پرواز مسافت يك مهارت حرفه اي است و اساسا به تمرين نياز دارد تا بتواند به نتیجه برسد. ممكن است يك بار از تپه بلند شويد و حركت كنيد. ممكن است خوش شانس بوده و در ناحيه اي پرواز كنيد كه در آن XC آسان است. ممكن است خيلي سخت باشد. در اين آموزش سعي كرده ایم مفاهيم كليدي مسافت را نشان دهم تا بتوانيد اين اصول را بر پرواز خود اعمال كنيد.

 

نحوه پرواز XC (مسافت)

رها كردن ترمال (ریسک پذیر باشید)

فن رها كردن دیواره براي هر منطقه متفاوت است. ممكن است کمک گرفتن از باد بهترين استراتژي نباشد: ممكن است در شيبي رو به روي خورشيد پرواز كنيد، كه در آن احتمال یافتن thermal در ابتدای پرواز در جلوی تیکاف بيشتر است.

اما اصل را فراموش نکنید: يك لحظه وجود دارد كه در آن بايد تمايل طبيعي براي ماندن در محدوده ترمالی که یافتید را كنار بگذاريد و به بررسي منطقه بپردازيد، با اين كه هنوز نميدانيد چگونه مجددا ارتفاع خواهيد گرفت. اين جدایی از ترمال هميشه باعث احساس عدم اطمینان از یافتن ترمال جدید میشود، شاید بخواهید به موقعيت ترمال قبل بازگردید و ارتفاع از دست دهید تا آنجا كه انتخاب مسير چالش برانگيز شود. در اينجا است كه داشتن هدف ميتواند مفيد باشد: توجه شما را متمركز نگه ميدارد و به دنبال راه هايي براي یافتن ترمال و ارتفاع گرفتن ميگرديد به جاي ابداع و ایده پردازی به نقاط هدف خود در منطقه پروازی بروید حتی ‘رفتن به دورترين نقطه’ نيز ميتواند گزينه خوبي باشد.

رهايي از حواس پرتي(روی پرواز تمرکز داشته باشید)

خيلي مهم است كه با بالي پرواز كنيد كه به آن اطمينان داريد، بالي كه نيازمند تمرکز کردن روی رفتار بال نداشته باشد. بالي كه با آن احساس كنيد ميتوانيد به اهداف بزرگي دست يابيد. تركيبي از مديريت و ايمني وجود دارد كه براي شما درست است. رفتار بال خود را بشناسید، بر روي زمين با آن بازي كنيد تا زماني كه خسته شويد، پروازهاي كوتاه و ترفندهاي کاهش ارتفاع را امتحان كنيد، wingover و swoop انجام دهيد و اگر ميتوانيد، يك SIV انجام دهيد. همه چيز درباره نفوذ كنترل بال بر حافظه عضلاني شما است، تا بال به بخشي از احساستان تبديل شود و نه به چيزي كه درباره آن فكر ميكنيد.

عملكرد خالص بال خيلي مهم نيست. صدها هزار انتخاب طي يك پرواز مسافت وجود دارند و هر يك تأثير بيشتري نسبت به پرواز با بال های کلاس بالاتر بر عملكرد شما خواهند گذاشت.

با بالي پرواز كنيد كه يك رده پايين تر از توانايي هاي خلبانی شما باشد. اين اعتماد به نفس شما را افزايش ميدهد، كه موجب تفاوت در شرايط چالش برانگيز شده و به گسترش حس هاي شما كمك ميكند.

در thermal هم جهت با باد حرکت کنید

هنگامي كه بر  روی ارتفاع گرفتن كار ميكنید، غالباً به جهت باد دقت داشته باشید و بدانید thermal قوي تريین نقطه را در قسمت جلویی خود دارد. اين به دليل اين است كه جریان قوي تر به طور عمودي تري نسبت به سایرین بالا میرود

هنگام چرخیدن در ترمال، گاهي بر خلاف جهت باد حركت ميكنم تا بررسي كنم كه آيا مرا مركز حقيقي ترمال  حركت ميدهد يا خير. با نفوذ در ستون thermal به ويژه در باد قوي، باد شما را به پشت ترمال میبرد. پس طويل كردن دايره در سمت باد موافق و تغيير به آن سمت مرکز ترمال ميتوانيد لبه جلو را شناسايي كنيد كه معمولاً اختلاف زیادی بین لیفت و سینک در آن نقطه وجود دارد

با صعود به سمت پايه ابرها، انتظار داشته باشيد كه thermal با اتصال جريان هاي مختلف قوی تر شود و سریعتر بالا روید.

عبور ابرها را ببينيد(چشمتان به ابر های بالای سرتان باشد)

دنبال كردن زمين ميتواند مفيد باشد، اما اگر ابر وجود داشته باشد، نشانه معتبرتري است. هر چه بیس ابرها بالاتر باشد، بايد بیشتر ارتفاع بگیرید تا بتوانيد میان ترمال ها جابجایی را انجام دهيد. با مسير باد همراستا شويد و سمت باد موافق را هدف بگيريد. اگر ترمال نزديك به بیس ابرها ضعيف شد، آن را رها نكنيد—تا جايي كه ميتوانيد بالا برويد.

سریع پرواز کنم یا آهسته؟

سرعت دادن به پرواز مهم نيست. اگر زير ١٠٠ كيلومتر پرواز ميكنيد، بالا ماندن تنها موضوع مهم است. در صورت روان بودن با كمي سرعت حركت كنيد و عجله نداشته باشيد.

حفظ امید و تلاش در ارتفاع های پایین

تقريباً تمام پروازهاي بزرگي كه ديده ام داراي يك نقطه لو سیو بوده اند كه در آن خلبان وسوسه شده تا كنار بكشد.

زماني كه ايمني در ميان است و كارها ناممكن به نظر ميرسند بايد تفكر بسيار مثبتي داشته باشيم. كليد مثبت انديشي را روشن كنيد! مطمئن شويد كه مكاني براي فرود وجود دارد، اما از فرود بر آن مكان عالي پيش از رسيدن به هدفتان پرهيز كنيد. Thermalها از منابع زميني مي آيند؛ مكاني كه احتمال یافتن ترمال بيشتر است، نزديك به زمين ميباشد!

حریم های هوایی را بشناسید

اين ارزش را دارد كه پيش از پرواز آماده شويد. به xcplanner نگاه كنيد و از نواحي ایمن پروازی خود مطلع شويد. فايل محدوده های هوايي را از soaringweb.org بگيريد و آن را در وریو خود قرار دهيد، حتي اگر ابزار شما يك برنامه تلفن همراه مانندXCsoar بود. آن را تنظيم كنيد تا هنگام پرواز قابل دسترسي باشد. يكي از نگراني هاي شما را ميكاهد. “دورتر ميرفتم اما از حریم های هوايي مطمئن نبودم”: اين تنها يكي ديگر از بهانه هايي است كه برای حفظ ایمنی شما مسیرتان را تغيير داده و به به خاطر عدم شناخت منطقه به پروازتان خاتمه ميدهید.

همگرايی

هنگامي كه ترمال قوی تر، بزرگتر تر يا پر انرژي تر از آن ميشود كه به آن عادت داريد، آرام شده و به اطراف نگاهي بيندازيد. ممكن است همگرايي چندین ترمال باشد! هواي خوبي كه تا به حال از آن براي پرواز XC استفاده ميكرديد، در حال فشار بر يك توده هوايي ديگر است. آماده باشید تا با تغییر مسیر باد شما هم تغییر مسید بدهید،و منتظر يك تغيير اقليمي، نوعي آشفتگي و … و سینک شدید در صورت عدم تغيير مسير باشيد و از تغییر جهت باد پيروي كنيد.

در لحظه زندگي كنيد

مهم ترين بخش پرواز لذت بردن از پرواز است. شما زمان، هزينه و منابع بسيار ديگري را مصرف كرده ايد تا به آن بالا برسيد. با سنجش موفقيت خود در میزان مسافت، لحظات كوتاه و لذت بخش پرواز را از دست ندهيد. مناظر را نگاه كنيد، در لحظه زندگي كنيد. لذت خالص پرواز روح شما را تغذيه ميكند و احساس قدرتي را به شما ميدهد كه به گسترش آگاهي خارجي شما كمك ميكند. با لذت از احساس پرواز، به يك پرنده تبديل ميشويد.

از پرواز لذت ببريد و مسافت به خودی خود بیشتر خواهد شد.

چيزهاي بيشتري براي يادگيري وجود دارد

البته قطعاً اين بخش تنها نوك كوه يخي است از آنچه که باید در باره پرواز مسافت بدانید

ما حتي ١٪ دانش را نيز پوشش نداده ايم. اين بخشي از جذابيت های پرواز مسافت و مهارت گسترده آن است، با اين وجود به طرز فريبنده اي ساده نيز ميباشد: ترمال را بيابيد و سپس ميتواند به نقاط دورتر پرواز كنيد.