دانستنیهائی در مورد پارچه پاراگلایدر

دانستنیهائی در مورد پارچه پاراگلایدر که باید بدانید تا به امنیت و تکنولوژی های به کار رفته در چتر های پاراگلایدر پی ببرید

با اینکه بیشتر از یک دهه از پرواز با پارگلایدر در ایران میگذرد ، هنوز بسیاری از خلبانان پاراکلایدر اطلاعات کافی در مورد پارچه بالی که با آن پرواز میکنند ، ندارند .لذا قسمتی از مقاله پارچه پاراگلایدر را ترجمه و تقدیمتان میکنیم . امید است مورد استفاده قرار گیرد .

در دو سال گذشته یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پارچه پاراگلایدر ، پورچه اسپرت که خود زیر مجموعه کارخانجات پورچه میباشد که سعی زیادی در تعلیم خلبانان پاراگلایدر کرده ، برای اینکه بدانند پارچه استفاده شده در بالهایشان چگونه تولید و امتحان شده و پیشرفت میکند و چگونه باید از آن مواظبت کنند .

پورچه اسپرت پارچه ای را که ما عامیانه آنرا پورچه مارین مینامیم تولید میکند ، ولی در صنعت نساجی آنرا اسکای تکس مینامند .

… پارچه ها پس از تولید دارای چهار وزن متفاوت هستند . اسکای تکس ۳۶ ، ۴۰ ، ۴۵ و ۵۵ . تمام این اعداد نمایانگر وزن بر متر مربع هستند .

پارچه های ۳۶ و ۴۰ با عنوان ۹۰۱۷ فروخته میشوند . در حالیکه به پارچه های ۴۵ عنوان ۹۰۹۲ میدهند و پارچه ۵۵ گرمی را ۹۱۱۲ مینامند .

پارچه سفید ۵۰% کل فروش را تشکیل میدهد . در جدول وزن پارچه ها و روکش آنها و مورد استفاده آنها بطور خلاصه آمده است .

 

روکشهای پارچه ها مشخص کننده نوع استفاده ای است که باید از آن بشود . فیرم برای دنده ها و دنده های اریب ، مدیم برای رویه ، زیره و دنده ها ، مدیم ۲٫۰ برای رویه ، زیره و دنده ها ، واتر رپلنت برای رویه و زیره و ادسیو برای تعمیرات استفاده میشود .

روکشها برای پارچه های مختلف طبق جدول استفاده میشود .

Firm [E29A]

خصوصیات این روکش ثبات و ارتجاعی نبودن آن است . بهمین دلیل برای دنده ها استفاده میشود .دنده ها هیچگاه در تماس مستقیم با زمین یا زیر نور مستقیم آفتاب نیستند و مسئولیت نگهداری هوا را نیز ندارند .

Medium [E38A, E68A]

این یک روکش متوسط است که در رویه و زیره بال و بعضی مواقع نیز در دنده ها استفاده میشود ، اکثراً در سبکترین نقاط یعنی قسمتهایی که وزن را تحمل نمی کنند .

این روکش باید در تمام محیطها خوب باشد . از نظر تحمل اشعه ماوراء بنفش و تماسی که بال میتواند با زمین داشته باشد .

روکش E68A به جهت عملیات بیشتری که روی آن انجام میشود کمی سبکتر از E38A (پارچه های ۳۶ و ۴۰ گرمی ) میباشد . به همین دلیل A68E پارچه انتخابی برای پارگلایدر کوهستانی جین ، یتی میباشد .

Water repellent [E77A]

یک روکش دیگر با استفاده عمومی برای رویه و زیره که بعلاوه آب را نیز به خود نمیگیرد .

تمام روکشهای ذکر شده تا اینجا برای پوشاندن پارچه از عملیاتی استفاده میکنند که نیاز به حل کننده ارگانیک دارند .

Medium Mark 2 [E85A]

این یک روکش جدید است که در چهار سال اخیر توسط پورچه اسپرت تهیه و تولید شده است . این روکش عمر طولانی دارد و در مقابل تمام مواردی که باعث خراب شدن پارچه میشوند ، مقاوم است . ضمناً برای عدم آسیب به محیط زیست در عملیات پوشاندن پارچه از حل کننده های ارگانیک استفاده نکرده و عملیاتی که پایه آن آب است را مورد استفاده قرار میدهند . این روکش جدید در پارچه هایی که استفاده میشود عمر بال را بصورت قابل توجهی افزایش میدهد . مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش و همینطور نتایج بدست آمده در تستهای شستن و گریز از مرکز نیز نشان دهنده یک قدم بزرگ به جلو است .

در حال حاضر روکش جدید E68A معمولاً فقط با پارچه های ۴۵ گرم/متر مربع { ۹۰۹۲ } عرضه میشود . ولی برنامه گسترده آزمایشات در جریان است تا بتوانند این روکش را برای پارچه های سبکتر نیز استفاده کنند .

بطور کلی بازار تمایل به پارچه های سبک و سبکتر دارد . امسال برای اولین بار از زمانیکه پنج سال پیش پارچه ۴۰ گرمی تولید شد ، پورچه اسپرت پارچه ۴۰ گرمی را بیش از پارچه ۴۵ گرمی فروخت .

برای نگهداری از پاراگلایدرهای خود در بهترین وضعیت و طولانی تر شدن عمر آن ، پورچه اسپرت توصیه هایی میکند که دانستن آنها مفید است .

_ از قرار دادن بی مورد در مقابل نور خورشید اجتناب کنید و هنگامیکه از آن استفاده نمی کنید بال را در سایه بگذارید .

_ بال را روی زمین نکشید و آنرا زیر پا نگذارید .

_ بال را خیلی محکم جمع نکنید و لبه حمله را طبق دستورالعمل آن جمع نمائید .

_ هنگام جمع کردن بال مطمئن شوید که هیچ حشره یا جسم خارجی دیگری در آن نباشد و آنرا خارج نمائید .

_ قرار دادن پاراگلایدر در صندوق عقب ماشین زیر آفتاب میتواند باعث گرمای زیادی شود که بطور قابل توجهی از عمر بال شما میکاهد .

_ بال خود را هنگامیکه کاملاً خشک است جمع کنید . آنرا در جای خشک و خنک و با کوله پشتی باز نگهدارید .

_ برای تمیز کردن بال آنرا در یک سطح تمیز و خشک پهن کنید و از صابون مارسی ( یا صابونهای مشابه مثل آنهایی که از روغن زیتون تهیه شده ) و یک ابر نمدار استفاده کنید . هرگز از مواد پاک کننده همچون پودر لباسشویی یا وایتکس و … استفاده نکنید .